a

Nenna Manufactory - 100% Natural, Waterless Skin and Hair Care products

Vaj i Bajames

Cfare eshte vaji I bajames?

Historikisht, vaji I bajameve eshte perdorur ne Kinen e lashte dhe ne shkollen e mjekesise Greko- Persiane e Ayurvedic per te permiresuar shendetin e lekures dhe per te trajtuar probleme te tilla si psoriaza, ekzema duke promovuar lekuren e shendetshme.

Bajamet janë një burim i pasur i proteinave, vitaminës B2 (riboflavin), vitaminës E, bakrit, niacinës, kalciumit, fibrave, acidit folik, magnezit dhe kaliumit dhe një burim i mirë i hekurit dhe zinkut (Bender and Bender 2005; Herbst 2001).

Vaji i bajames së ëmbël merret nga fruti i tharë i bimës me ane te ekstraktimit me presim te ftohte.  Vajrat bimorë me presim të ftohtë kanë veti ushqyese më të mira se ato që kanë kaluar procesin e rafinimit. Kjo sepse procedura e presimit të ftohtë nuk përfshin nxehtësi ose trajtime me kimikate, të cilat mund të ndryshojnë përbërjen e tyre dhe efektet terapeutike. Komponentët e fiksuar të vajit të bimëve përfshijnë trigliceridet, acide yndyrore, tokoferole, sterole, stanole, fosfolipidet, dyll, skualene, komponime fenolike etj. Këto përbërje të ndryshme, kur aplikohen topikisht, ndikojnë në fiziologjinë e lëkurës (barriera e lëkurës, statusi inflamator, përgjigja antioksiduese dhe përhapja) ne menyra te ndryshme.

Në lidhje me vetitë e tij kimike, vaji i bajames është një ester unik jo-toksik, jo-irritues, jo-sensibilizues dhe jo-komedogjenik, i patretshem në ujë, lehtësisht i emulsifikueshëm.

Probleme te lekures.

I pasur me Omega 6 (Acid Linoleik), Omega 9 (Acid Oleik) dhe Vitamine E (Toloferole) vaji i bajames ka veti te fuqishme antioksiduese, antiinflamatore dhe mund të influencoje procese fiziologjike të tilla si homeostaza e barrierës së lëkurës.

Ai eshte hidratues dhe zbutes njekohesisht.

Vaji i bajames së ëmbël është i pasur me ujë dhe bllokon acide yndyrore që plotësojnë lagështinë dhe e mbajnë lëkurën tuaj të hidratuar mirë. Ai eshte gjithashtu nje zbutes shume efektiv. Në vend që të shtojnë permbajtjen e ujit, nje zbutes ndihmon lëkurën ta ruajë atë duke përmirësuar funksionin e saj të barrierës. Duke patur keto dy veti shume te rendesishme, vaji i bajames mund te sherbeje si nje mbeshtetes i trajtimit te ekzemes e cila con ne tharje dhe plasaritje te lekures.

Një studim tregoi se një krem ​​hidratues që përmban vaj bajame të ëmbël zvogëlon simptomat e dermatitit të moderuar ose të rëndë të duarve.

 

Vaji i bajames përdoret në industrinë kozmetike për vetitë e tij depërtuese, hidratuese dhe ristrukturuese. Sipas pervojes mijeravjecare dhe kerkimeve klinike, vaji i bajames duket se zvogëlon shenjat hipertrofike pas operacionit dhe rinon lëkurën. Masazhimi i tij deperton proteina në lëkurë dhe muskuj, rrit energjinë dhe pastron lëkurën nga toksinat dhe papastërtitë duke parandaluar simptomat e plakjes se parakohshme sic jane rrudhat dhe rivendosjen e funksionit barrierë të lëkurës.

Ai zvogëlon kruajtjen e strijave dhe parandalon përparimin e tyre.

Vaji i bajames parandalonte dëmtimin strukturor të shkaktuar nga rrezatimi UV.

Me një SPF natyral 5 ai mund te bllokoje rreth 75% te rrezatimi UVB.

Vaji i Bajames së ëmbël lehtëson skuqjet e lëkurës dhe dhimbjet e trupit, nxit qarkullimin e gjakut duke lehtesuar simptomat e venave varikoze dhe dhimbjet muskulare.

I aplikuar në thonj, Vaji i Bajames rregullon mungesat e mineraleve që çojnë në thonj të hollë dhe të brishtë dhe rikthen shëndetin e thonjve duke nxitur rritje më të fortë, më të trashë dhe të butë.

I jep flokëve butësi pasi vepron në nivel qelizor. është i pasur me vitaminë B-7 ose biotinë e cila i mban flokët dhe thonjtë të shëndetshëm dhe të fortë.

Pavaresisht gjithe te mirave qe ka perdorimi i vajit te bajameve eshtë mirë të kryeni një provë ndjeshmerie në një zonë të vogël për tu siguruar se perdorimi i tij mbi lekure nuk do te shkaktojne alergji. Njerëzit me lëkurë të ndjeshme duhet të kryejnë testin për disa ditë për t’i dhënë trupit më shumë kohë për t’u përgjigjur. Kushdo që ka alergji nga frutat e thata nuk duhet të përdorë vaj bajame. Gjithashtu, ekzemat mund të rrisin gjasat për të pasur alergji, kështu që njerëzit me ekzemë duhet të jenë tepër të kujdesshëm kur provojnë vaj bajame.

 

Vaji i bajames per femijet.

Hulumtimet klinike nga viti 2020 tregojnë se vaji i bajames është i sigurt për t’u përdorur si vaj masazhi për fëmijët. Studiuesit zbuluan se përdorimi i vajit të bajames tek foshnjat e parakohshme përmirësoi trashësinë dhe forcën e lëkurës së tyre duke mos shkaktuar efekte anësore.

Krustat e qumeshtit, një gjendje e zakonshme inflamatore midis shumë foshnjave mund te trajtohet natyralisht me vajin e bajames. Për të trajtuar njollat e verdha te lëkurës, të yndyrshme dhe me kore, fërkoni butësisht vajin në zonën e prekur.

Vaji i bajames absorbohet më shpejt në lëkurë gjë që parandalon lëkurën e thatë dhe e mban lëkurën e foshnjës tuaj të butë dhe të hidratuar. Ai mund të përdoret nga infermierët për të hidratuar lëkurën e foshnjave të parakohshme.

Vaji i bajames është një burim i pasur i vitaminës A, B2, B6, D dhe E, të gjitha këto mbajnë larg problemet e lëkurës, ekzemën, skuqjet, duke e lënë fëmijën tuaj me një lëkurë të butë.

Vaji i bajames përmirëson qarkullimin e gjakut tek fëmija juaj, duke qetësuar gjymtyrët e lodhura dhe muskujt e tendosur.

Duke qene i ngrenshem me jo toksik ai eshte i sigurt për masazh mbi lekuren e femijes.
Vaji i bajames ka një strukturë të lehtë që e bën të lehtë përhapjen dhe perthithjen e tij ne lekure.
Prania e Vitaminës D, kaliumit dhe kalciumit e bën vajin e bajames burimin perfekt për të forcuar kockat dhe kycet e fëmijës suaj.

Ai jo vetëm që ushqen lëkurën dhe qetëson muskujt e lodhur; gjithashtu relakson fëmijën tuaj në gjumë.

Lëkura e një foshnje është shumë e ndjeshme dhe duhet të jeni tepër të kujdesshëm gjatë masazhimit. Jini shumë të butë dhe përdorni goditje të buta. Merrni pak vaj në pëllëmbë dhe fërkojini duart butësisht. Filloni të bëni masazh nga krahët në drejtim të shpatullës, gjoksit, shpinës dhe këmbëve. Përdorni vetëm disa pika vaj bajame, në mënyrë që lëkura ta perthithë atë plotësisht. Shumë foshnje zhvillojnë skuqje për shkak të vajit të tepërt që mbetet në lëkurë për një kohë të gjatë. Nëse po bëni masazh para larjes, sigurohuni që i gjithë vaji shtesë të jetë larë. Asnjehere nuk duhet të vendosni vaj rreth kërthizës, syve, veshëve dhe vrimave të hundës, pasi ka mundësi infektimi nëse vaji hyn në këto pjesë. Bëni një provë ndjeshmërie në lëkurën e foshnjës para se të aplikoni vajin e bajames për herë të parë. Vendosni një pikë vaji në krah dhe masazhojeni. Vëzhgoni për një ditë se si reagon lëkura e foshnjës ndaj saj.

Vaji i bajames është shumë i dobishëm për flokët e foshnjës. Vitamina E dhe magnez i pranishëm në vajin e bajames nxisin rritjen e flokëve dhe i mbajnë flokët të fortë. Masazhet e rregullta të kokës gjithashtu mund të parandalojnë rënien e flokëve tek foshnjat.

Masazhi i vajit të bajames mund të bëhet ose para ose pas larjes. Qoftë dimër apo verë, lehtësia dhe përbërja jo-yndyrore e vajit e bën atë të përshtatshëm për masazh gjatë gjithë vitit.

Eshtë e vërtetë që vaji i bajames së ëmbël është një nga më të përshtatshmit për foshnjat. Eshtë me strukturë të lehtë dhe nuk do t’i bllokojë poret e vogëlushit tuaj. Sidoqoftë, është gjithmonë e këshillueshme që të keshilloheni me pediatrin e femijes para se të përdorni një produkt të ri.

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20129403/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4025519/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6464068/

https://jddonline.com/articles/dermatology/S1545961618P0078X

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20129403/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28521546/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17348990/

https://www.researchgate.net/publication/308886174_Assessment_of_Efficacy_and_Safety_of_Newly_Formulated_Natural_Sun_Protective_Cream

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32697476/

 

Post a comment