Slide NEW BRAND Slide Creating natural products for skin care BEAUTY Slide Health and beauty inside-out BEAUTY Slide 100% Natural Botanical Infusions Slide Design Your Brand BY NENNA

E para dhe e vetmja kompani në Shqipëri e cila prodhon produkte 100% Natyrale dhe Pa Ujë për lëkurën, flokët dhe shëndetin e mirëqenien.

100% Natural and Waterless
100% Natural and Waterless

produktet tona më të mira për Kujdesin e Lëkurës 

Natural Soap Face & Body
Natural Soap Face & Body for gentle cleansing.
Rock Rose Botanical Extract
Rock Rose Botanical Extract for anti-aging effect.
Esencial Face Balm New Light Formula
Esencial Face Balm for moisturizing and nourishing the skin.
Esencial Eye Balm
Esencial Eye Balm for dark circles under the eyes.
Esencial Mineral Sunscreen SPF 30+
Balm SPF 30+ with Mineral Sun protection.

Shikoni thellë në Natyrë dhe atëherë do të kuptoni gjithçka më mirë.

- Albert Einstein

produketet tona më të mira për Kujdesin e Flokëve

Scalp Botanical Extract is an effective and 100% natural choice to prevent scalp health problems and hair loss.
Rosemary Botanical Extract prevents hair loss.
Sweet Almond Oil
Sweet Almond Oil can make hair stronger and less prone to split ends.
Coconut Oil
Coconut Oil is used as a mask before hair washing, it protects the hair and restores its natural shine.
a
Certifikim ISO 9001:2015
a
Produkte 100% Natyrale
Pa Ujë
Miqësore me mjedisin
a
Bimë të Egra

PËRBËRËSIT TONË AKTIV

Nenna Manufactory përdor më shumë se 34 ekstrakte të ndryshme për produktet e saj përfundimtare, të tilla si produkte për kujdesin e lëkurës dhe infuzione.

Ne prodhojmë produkte 100% natyrale dhe pa ujë për kujdesin e lëkurës, duke përdorur vetëm ekstrakte totale të CO2, dyllë blete, vaj bajame të ëmbël, vaj ulliri dhe vaj kokosi.

Më poshtë mund të gjeni listën e përbërësve tanë aktivë:

Hypericum perforatum është përdorur për shekuj në mjekësinë tradicionale për trajtimin e disa çrregullimeve, të tilla si djegiet e vogla, ankthi dhe depresioni i lehtë deri në mesatar.

Ekstrakti i lules së murrizit përdoret për vetitë e tij kundër takikardisë. Gjithashtu, tregon aktivitet “antihipertensiv, antispazmatik dhe diuretik”. Lulja e murrizit është gjithashtu një burim i mirë i antioksidantëve natyrorë që gjejnë aplikim në mjekësi, veçanërisht për mbrojtjen nga radikalet e lira që ofron, teknologjinë ushqimore dhe formulimet kozmetike.

Komponentët kimikë natyralë Juglans regia tregojnë vlera të rëndësishme ushqyese, farmakologjike dhe terapeutike. Studimi u hoq nga përfundimet e studimeve të mëparshme ku Juglans regia tregoi, për të përmendur disa, efekte kardiovaskulare, antikancerogjene, antidiabetike, imunologjike, analgjezike, mbrojtëse.

Ekstraktet e Cistus incanus përdoren për përgatitjen e një produkti medicinal për parandalimin dhe/ose trajtimin e gripit. Studimet treguan se ekstrakti i tij posedon veti të rëndësishme antioksiduese, aktivitet frenues të tirozinazës dhe potencial mbrojtës ndaj UV.

Ekstraktet e gjetheve dhe luleve të M. sylvestris përdoren për të trajtuar sëmundjet inflamatore të mukozave, cistitin dhe diarrenë.

Përfitimet e tij kryesore shëndetësore i atribuohen pasurisë së alkaloideve si p-synephrine dhe metabolitëve të tillë si flavonoidet. Lulja e portokallit/ Neroli tregon gjithashtu aktivitet të theksuar të pastrimit të radikalëve të lirë.

Në mjekësinë popullore Melissa officinalis rekomandohet për trajtimin e ulçerës së stomakut dhe duodenale, dhimbje barku të veshkave dhe mëlçisë, dispepsisë, të vjellave gjatë shtatzënisë, dhimbjet e kokës, dhimbjet e dhëmbëve, edemës dhe plagëve të lëkurës. Studimet e fundit sugjerojnë se ekstrakti i bimës përmirëson kujtesën dhe mund të jetë efektiv kundër amnezisë dhe sëmundjes së Alzheimerit.

Echinacea (E.) purpurea është një barishte medicinale që përdoret kryesisht për trajtimin e infeksioneve të frymëmarrjes. Echinacea purpurea ka disa veti si anti-inflamatore, stimuluese imunitare, antivirale dhe shëruese. Përveç infeksionit të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes (laringjiti, bajamet) rekomandohet trajtimi i otitit media (OM), sinusitit, osteoartritit, artritit reumatoid dhe vaginitit.

Lulet Robinia pseudoacacia janë të ngrënshme, me vlera të larta ushqyese dhe funksionale. Ato përdoren në mjekësinë tradicionale si agjentë diuretikë, spazmolitikë, qetësues dhe kolegogjikë. Lulet e saj lehtësojnë inflamacionin e veshkave dhe kanaleve biliare.

Geranium robertianum tregon veti anti-inflamatore dhe antioksiduese in vitro. Aktiviteti i pastrimit të radikalëve të lirë u vu re gjithashtu në ekstraktin e kërcellit dhe të gjetheve.

Në prodhim, gjineshtra përdoret si aromë në sapunë dhe kozmetikë.

Lulet dhe gjethet e Helichrysum italicum janë pjesët më të përdorura në trajtimin e çrregullimeve shëndetësore si alergjitë, ftohjet, sëmundjet e lëkurës, mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit.

Satureja montana është përdorur në mjekësinë tradicionale për të trajtuar sëmundje të ndryshme dhe simptomat e tyre. Është përdorur për të lehtësuar dhimbjet e muskujve, çrregullimet e stomakut dhe zorrëve si nauze, dispepsi dhe diarre, si dhe sëmundjet infektive.

Ekstrakti i teucrium polium është treguar se përmirëson gjithashtu procesin e shërimit të plagëve. Të dhënat kumulative të paraqitura në literaturë kategorizojnë përdorimin tradicional të ekstrakteve të T. polium kryesisht për disa çrregullime si dhimbje barku, dispepsi të ftohtit të zakonshëm dhe infeksione urogjenitale.

Studime të shumta tregojnë se frutat dhe lulet e Sambucus nigra janë shumë ushqyese dhe të pasura me komponime bioaktive si polifenolet dhe antocianinet. Falë këtyre përbërjeve, manaferra karakterizohet nga një aktivitet i lartë antioksidant, i cili ndikon ndjeshëm në vetitë e tij promovuese të shëndetit.

Lavandula officinalis tregon veti të mira anti-inflamatore dhe shëruese kur aplikohet në mënyrë topike në lezionet e djegura në formulimet e kremit. Djegiet e trajtuara me formulime që përmbajnë Lavandula officinalis treguan më pak edemë dhe formim më të mirë të qelizave epiteliale.

Aktiviteti antioksidant i frutave të murrizit, duke qenë në proporcion me përqendrimin e polifenolit, e bën atë një burim natyral antioksidantësh dhe një kontribues në trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Bima ka veti ekspektorante, diuretike, antioksidante, antiinflamatore, qetësuese, antikonvulsante dhe djersitëse. Përdoret kundër kollës, bronkitit, kollës së mirë, pneumonisë, nevralgjisë dhe dridhjes.

Elderberry përdoret për të forcuar sistemin imunitar.shkakton ftohje, grip, kollë, falë vetive antibakteriale. Indikohet në rast të rinitit, sinusitit dhe bronkitit.

Sherebela përdoret për trajtimin e çrregullimeve gastrointestinale, të tilla si dispepsi dhe ulcerat, si dhe urthin dhe ankesat e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, duke përfshirë dhimbjen e fytit dhe inflamacionet.

Matricaria chamomilla është gjithashtu e pasur me antioksidantë që është një veti e gjetur e dobishme në formulimet kozmetike që promovojnë lëkurë të shëndetshme duke reduktuar stresin oksidativ. Një aplikim i përditshëm gjatë një periudhe 4-javore rezultoi në një lëkurë më të hidratuar, shtresa e sipërme e epidermës.

T. serpyllum përdoret gjithashtu nga jashtë si një antiseptik, për të trajtuar plagët, për të luftuar ekzemën ose për të zvogëluar ënjtjen.

Mentha spicata është një alternativë e mirë natyrale ndaj antioksidantëve sintetikë. Kjo ndihmon në shmangien e efekteve negative shëndetësore që vijnë nga antioksidantët sintetikë. Përfitimet e tij shëndetësore vihen re kryesisht për shkak të pranisë së polifenoleve, një antioksidant natyral.

Ekstrakti i gjetheve të Mentha piperita shfaq aktivitet antibakterial in vitro kundër disa baktereve si “Bacillus subtilis, Pseudomonas aureus, Pseudomonas aerogenosa, Serratia marcesens dhe Streptococcus aureus”.

Ekstrakti i Capsicum annuum stimulon sistemin kardiovaskular, përmirëson qarkullimin e dobët, redukton nivelet e larta të kolesterolit në gjak, parandalon sëmundjet kardiovaskulare dhe trajton mpiksjen e tepërt të gjakut.

Aplikohet në lëkurë kundër mavijosjeve, zbokthit, ndrydhjeve, reumatizmit dhe herpesit. Ka përdorime të ndryshme farmakologjike si shërimin e plagëve, aktivitet antioksidues dhe antikonvulsant. Ekstrakti Laurus nobilis tregon aktivitet analgjezik, antiinflamator, antimutagjenik dhe imunostimulues.

Në mjekësinë tradicionale, përdoret për të forcuar sistemin imunitar të trupit kundër infeksioneve. Përdoret në ftohjet e zakonshme, gripin, skorbutin, diarrenë, gastritin, kollën, vaginitin dhe infeksionet e traktit urinar. Studimet kanë treguar se fruti Rosa canina ka një aktivitet të fuqishëm anti-mikrobik.

Studimet shkencore kanë konfirmuar disa efekte farmaceutike të kësaj bime medicinale, duke përfshirë antioksidues, kimiopreventiv, imunomodulues dhe citotoksicitet, tumoricid, antimutagjen, antimikrobik, antifungal, repelant ndaj insekteve, larvicidal, parandalues ​​i frakturave, sëmundje osteopenike, antinociceptive, dhjamore dhe antinociceptive, antioksiduese dhe optike. stresi, aktivitete anti-inflamatore.

Një studim tjetër sugjeron se Fraxinus excelsior mbështet homeostazën e glukozës duke ndihmuar kështu në rregullimin e ekuilibrit të insulinës dhe glukagonit, pasi studimi merr në konsideratë pacientët e moshuar me mbipeshë.

E gjithë bima ka veti të tilla si tonifikuese, antikonvulsive, energjike dhe antiseptike. Ai administrohet për trajtimin e infeksioneve të zorrëve, diarresë, kolitit, fryrjes, çrregullimeve të mëlçisë dhe verdhëzës. Rozmarina gjithashtu indikohet në trajtimin e gripit, ftohjes dhe plagëve në zgavrën me gojë. Ekstrakti bimor stimulon sistemin e qarkullimit të gjakut pasi rrit qarkullimin e gjakut në enë.

PËRBËRSIT TONË BAZË

Vaj Bajame e Ëmbël

Vaj Kokosi

Vaj Ulliri

Dyll Blete

Një produkt i ri specifikisht për zbehjen e njollave vjen së shpejti.

ISO 9001

Nenna Manufactory është fabrika e parë kozmetike në Shqipëri që ka marrë këtë nivel certifikimi.

ISO 9001 HACCP

Meqenëse prodhimi i produkteve ushqimore në lidhje me sigurinë e konsumatorit kërkon praktika delikate dhe strikte të prodhimit, ne u angazhuam për prodhimin, paketimin dhe ruajtjen e infuzioneve tona Botanike sipas protokollit HACCP.

NATRUE

Nenna Manufactory është në procesin e certifikimit të markës sonë të dytë të brendshme (e para që mban këtë certifikim) me certifikimin NATRUE nga TÜV NORD Cert.

Koha për Çaj

Së fundmi Nenna Manufactory mbajti një mbrëmje çaji në Showroom-in e saj, ku ishin të pranishëm të gjithë njerëzit që e duan Çajin dhe Natyrën.

PRODUKT I RI

Infuzionet/ Çajrat Esencial® janë 100% Natyral dhe të pasrër nga bakteret.

NJË BRAND I RI KRIJUAR NGA NENNA VJEN SË SHPEJTI!

00 00 00 00 00
Balme 100% Natyrale

Bërë nga dyll blete, vajra të presuar në të ftohtë, ekstrakte totale CO2.

Kujdesi për bebat

Bërë nga dyll blete, vajra të presuar në të ftohtë, ekstrakte totale CO2.

SPF 100% Natyrale

Bërë nga dyll blete, vajra të presuar në të ftohtë, ekstrakte totale CO2.

Sapu 100% Natyral - Trup & Fytyrë

Bërë nga dyll blete, vajra të presuar në të ftohtë, ekstrakte totale CO2.

3% Ekstrakt Botanik

Bërë nga ekstrakte totale të CO2 në vajin e bajames së ëmbël.

Infuzione Botanike 100% Natyrale

Dekontaminuar me CO2